Mursk, to niewielka, ale przepięknie położona wieś na Kujawach południowo-wschodnich. Oddalona 15 km na południe od Włocławka, niedaleko Zalewu Włocławskiego, objęta jest obszarem Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. W sąsiedztwie Murska znajdują się rezerwaty unikatowych jezior polodowcowych, kompleksów leśnych, błot i terenów bagiennych oraz ostoi ptactwa wodnego. Do Murska najłatwiej dojechać skręcając z drogi Włocławek - Płock do Smólnika. Zaskoczeniem będzie usytuowanie, droga prowadząca do wsi jest zarazem granicą pomiędzy Murskiem a wsią Ładne.

Zabudowa wsi ma charakter mieszany, zwartej ulicówki i rozproszonych przysiółków, z kilkoma zabudowaniami sięgającymi początków XX wieku. Wyróżniającym miejscem jest dziewiętnastowieczny cmentarz ewangelicki, z zachowanymi jeszcze, unikalnymi pomnikami sztuki sepulkralnej. Malowniczo Usytuowany na pagórku przy wjeździe od strony Smólnika, sąsiaduje z pozostałościami po kościele ewangelickim, położonym w Ładnem, po drugiej stronie drogi.

Niezwykłe położenie, niebanalna przyroda oraz oryginalne dziedzictwo kulturowe, stanowią o unikalnym charakterze tego miejsca.

 

 

 

 

Stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie

 

Stowarzyszenie "Z Siedzibą
w Warszawie"
ul. Stalowa17/19 lok.45
03-425 Warszawa

koordynator: Edyta Ołdak
tel. +48 601 91 03 03

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Fundacja Ari Ari

Fundacja Ari Ari
ul. T. Boya-Żeleńskiego 6/77
85-858 Bydgoszcz

koordynator: Longin Graczyk
tel. +48 668 28 99 15

koordynator: Monika Maciejewska
tel. +48 607 834 420

fax +48 52 582 10 79

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.